1397/12/26 12:04 1

ترفندهایی برای بهبود مهارت‌های شنیداری انگلیسی

ترفندهایی برای بهبود مهارت‌های شنیداری انگلیسی

Image

اول از همه، به خاطر داشته باشید که تنها نیستید. درک مطلب شنیداری احتمالاً دشوارترین کار برای همه زبان آموزان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی است. مهم‌ترین چیز این است که گوش دهید و این به معنای آن است که شما تا هر اندازه که امکان دارد، باید گوش کنید. گام بعدی یافتن منابع شنیداری است. این جایی است که اینترنت به عنوان ابزاری مناسب برای دانشجویان انگلیسی، واقعاً به کار می‌آید. تعداد کمی از مجموعه‌های جالب برای گوش دادن عبارت‌اند از CBC Podcasts و تمام مواردی که مربوط بهNPR  و بی‌بی‌سی هستند.

ترفندهای گوش دادن

زمانی که گوش کردن را به صورت منظم و اصولی شروع می‌کنید، ممکن است با درک محدود ناامید شوید. در اینجا چند نمونه از فعالیت‌هایی که می‌توانید انجام دهید آورده شده‌ است:

  • این حقیقت را بپذیرید که شما نمی‌توانید همه‌چیز را درک کنید.
  • آرامش خود را حفظ کنید در زمانی که قسمتی از آنچه می‌شنوید را نمی‌فهمید، حتی اگر این مشکل تا مدتی ادامه داشته باشد.
  • آنچه را که می‌شنوید به زبان مادری خود ترجمه نکنید.
  • برای فهمیدن اصل کلام (ایده کلی) به مکالمه گوش دهید. تا زمانی که ایده اصلی را درک نکرده‌اید، بر روی جزئیات تمرکز نکنید.

اول، ترجمه کردن متنی که شنیده می‌شود، یک مانع بین شنونده و گوینده ایجاد می‌کند. دوم، اغلب مردم به طور پیوسته متنی که می‌گویند را تکرار می‌کنند. با آرامش باقی‌مانده، شما معمولاً می‌توانید آنچه را که گوینده گفته بود، درک کنید.

ترجمه یک مانع بین شما و شخصی که صحبت می‌کند، ایجاد می‌کند

در حالی که شما به شخص دیگری گوش می‌دهید که به زبان خارجی صحبت می‌کند (در این مورد زبان انگلیسی مدنظر است)، وسوسه می‌شوید که بی‌درنگ آن را به زبان مادری خود ترجمه کنید. وقتی یک کلمه را می‌شنوید که معنی آن را نمی‌دانید، این وسوسه بسیار قوی‌تر می‌شود. این موضوع طبیعی است چون ما می‌خواهیم همه‌چیز را درک کنیم. با این حال، وقتی شما به زبان مادری خود ترجمه می‌کنید، توجه و تمرکز خود را از گوینده دور می‌کنید چون بر فرآیند ترجمه در مغز خود تمرکز دارید.

این بسیار خوب خواهد بود اگر شما بتوانید قطعه صوتی را در حالت تعلیق قرار دهید. با این حال در زندگی واقعی، فرد به صحبت ادامه می‌دهد در حالی که شما صحبت‌های او را ترجمه می‌کنید. به طور واضح می‌توان گفت، این وضعیت منجر به درک کمتر (نه بیشتر) می‌شود. این ترجمه منجر به ایجاد انسداد ذهنی در مغز شما می‌شود که گاهی اوقات به شما اجازه نمی‌دهد چیزی را درک کنید.

بیشتر افراد، خودشان تکرار می‌کنند

برای لحظه‌ای در مورد دوستان، خانواده و همکاران خود فکر کنید. زمانی که به زبان مادری خود صحبت می‌کنند، آیا آن‌ها خودشان چیزی را که گفته‌اند، تکرار می‌کنند؟ اگر مثل بیشتر مردم باشند، احتمالاً این کار را می‌کنند. این به آن معنی است که هر زمان که به کسی که صحبت می‌کند گوش می‌دهید، احتمال دارد که آن‌ فرد اطلاعات را تکرار کند و دو بار، سه بار یا حتی چهار بار فرصتی را برای درک آنچه گفته ‌است، در اختیار شما بگذارد.

با آرامشی که برایتان باقی‌مانده، در هنگام گوش دادن به خودتان اجازه دهید که تلاشی برای درک کردن و ترجمه نکنید و به این ترتیب مغز شما آزاد است که روی مهم‌ترین چیز تمرکز کند: درک زبان انگلیسی در انگلیسی.

احتمالاً بزرگ‌ترین مزیت استفاده از اینترنت برای بهبود مهارت‌های شنیداری شما این است که شما می‌توانید آنچه را که دوست دارید گوش دهید، انتخاب کنید و هر چند بار که تمایل دارید به آن گوش دهید. با گوش دادن به چیزی که از آن لذت می‌برید، احتمالاً لغات بیشتری که برای آن موضوع موردنیاز هستند را خواهید دانست.

از کلمات کلیدی استفاده کنید

از کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی استفاده کنید تا به شما کمک کنند که ایده‌های کلی را درک کنید. اگر شما «نیویورک»، «سفر تجاری» و «سال گذشته» را درک کنید، می‌توانید فرض کنید که فرد در مورد سفر تجاری به نیویورک در سال گذشته صحبت می‌کند. این ممکن است برای شما واضح به نظر برسد اما به یاد داشته باشید که درک ایده اصلی به شما کمک خواهد کرد تا جزئیات را درک کنید چون فرد به صحبت ادامه می‌دهد.

کلمات کلیدی: