1398/03/13 19:38 20139

چهار روش برای بهبود مهارت‌های درک شنیداری

چهار روش برای بهبود مهارت‌های درک شنیداری

Image

کافی است این مهارت‌ها را هر روز با خود تمرین کنید. برای بهبود مهارت‌های شنیداری خود روزانه، حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت بگذارید. زمان چندان طولانی نیست ولی نتیجه‌ای که از این تمرین‌های کوتاه به دست می‌آورید، شگفت‌آور است! حتی اگر از یکی از روش‌ها خسته شدید، می‌توانید روش دیگری را امتحان کنید. انتخاب با شما است! اگر بتوانید بهتر درک کنید که انگلیسی‌زبانان چه می‌گویند، بهتر می‌توانید با آن‌ها صحبت کنید و حرف‌هایشان را متوجه شوید.

روش اول

اولین نکته برای تقویت مهارت‌های شنیداری، تمرین موارد کاهشی است. همان گونه که ما هنگام صحبت کردن متفاوت از حالت نوشتاری، حرف می‌زنیم، انگلیسی‌زبانان نیز زبان محاوره به خصوصی دارند و هنگام صحبت کردن با یکدیگر بسیاری از کلمات را تغییر می‌دهند. اصولاً کلماتی که زیاد مهم نیستند، کمی متفاوت از حالت نوشتاری‌شان تلفظ می‌شوند. به عنوان مثال، ما در زبان فارسی، حروف اضافه مانند و، را و… به گونه‌ای تلفظ می‌کنیم که به کلمات قبل خود متصل می‌شوند.

در زبان انگلیسی هم‌چنین نکاتی وجود دارد. برای مثال، شما در صحبت‌های روزمره یک آمریکایی واژه For را به صورت Fer خواهید شنید. با توجه به این تلفظ، اگر شما مهارت شنیداری خود را تقویت نکنید، متوجه این تفاوت نخواهید شد و مدام منظر شنیدن For به صورت واضح و رسا هستید. در صورتی که با افزایش دانش شنیداری خود، با شنیدن واژگان متفاوت، دچار درک نکردن صحبت‌های دیگری نخواهید شد.

واژگان دیگری هم وجود دارند که مانند واژه For تلفظ کاهشی دارند. بهتر است این واژگان را شناسایی کنید و آن‌ها را با خود مرور کنید و با تکرار و تمرین، بهتر بتوانید صحبت‌های دیگران را درک کنید و خودتان هم مانند آن‌ها روان صحبت کنید.

روش دوم

نکته دوم، توجه به لفظ کلماتی است که در هنگام صحبت کردن به یکدیگر متصل می‌شوند. انگلیسی‌زبان‌ها برای این که با سرعت بیشتری حرف بزنند برخی کلمات را به یکدیگر متصل می‌کنند. برای این کار، قوانین خاصی وجود دارد که با یاد گرفتن این قوانین می‌توانید هم خودتان مانند انگلیسی‌زبانان حرف بزنید و هم حرف‌های آن‌ها را راحت‌تر متوجه شوید.

به عنوان مثال، انگلیسی‌زبان‌ها کلماتی که با حرف e پایان می‌یابند و بعد از آن‌ها کلمه‌ای می‌آید که با حرف A شروع شده است، این دو را به هم متصل می‌کنند و صدای Y ایجاد می‌شود. در ادامه نمونه‌ای از این نوع تلفظ را برای شما توضیح می‌دهیم:

He always= Heyalways

حرف y راحت‌تر از e و a در کنار یکدیگر، تلفظ می‌شود.

روش سوم

سومین نکته، توجه به ویژگی‌های خاص یک زبان است. برای تقویت مهارت خود رد پیدا کردن این ویژگی‌های بهتر است ویدئو و صوت‌های مختلفی را گوش کنید و به تغییر واژگان، استرس‌ها، نحوه بیان، لحن و… توجه کنید. بن فرانکلین یکی از افرادی است که ویدئوهای مفیدی در این زمینه در اینترنت به اشتراک گذاشته است. بهتر است ویدئوهای آموزشی او را ببینید و به خوبی گوش دهید. در ادامه نمونه‌ای از گفتار در یکی از ویدئوهای بن فرانکلین را می‌آوریم:

Tom what did you do today?
Lots of interesting things happening here.
I noticed first of all that I’ve dropped the tea here.
Whaddid, whaddid…
What did you do? I’m also noticing I’m getting more of a J sound here.
Ju, ju, what didju, didju…
So the D and the Y here are combining to make the J sound so we have…
Wha – di – ju… Whadidju, whadidju, whadidju.
Tom what did you do today?
Today? Today. Today, I woke up…

همان طور که می‌بینید اطلاعات زیادی از طرز درست صحبت کردن در همین چند خط کوتاه وجود دارد!

روش چهارم

نکته چهارم، گوش دادن به صوت‌ها و ویدئوهای مختلفی است که دارای متن هستند. پادکست‌ها و ویدئوها و… در اینترنت وجود دارند که متن آن‌ها هم منتشر شده است. سعی کنید با دقت به صوت‌ها گوش کنید و هر آنچه متوجه می‌شوید را روی برگه بنویسید. سپس نوشته خود را با متن اصلی انطباق دهید. این گونه می‌توانید به نقاط ضعف و قوت شنیداری خود پی ببرید. سعی کنید هر صوت را برای ده الی بیست ثانیه گوش کنید و زیاد به خود سخت نگیرید. با این روش می‌توانید تفاوت بیان کلمات در حالات مختلف، استرس‌ها، کلمات کاهشی و… را به خوبی یاد بگیرید.

کلمات کلیدی: